El Yapımı Kalp Ampul

El Yapımı Kalp Ampul
Yılbaşında sevgilinize farklı ve el emeği olan bir hediye vermek istiyorsanız el yapımı ampul hediyesi fikrini uygulayabilirsiniz. Oldukça orijinal ve sıra dışı bir hediye modeli olan bu ampulü dilerseniz tüm sevdikleriniz için de tasarlayabilir ve hediye edebilirsiniz. 

Çok hoş bir ambiyansa sahip olan ampul hediyesini yaparken sabırlı olmanız gerektiği konusunda sizlere uyarıda bulunmak istiyoruz. Bu hediyenin yapımında ince bir işçilik kullanmanız gerekiyor. Hediyenizi yapmadan önce tellerle birkaç el alıştırması yapabilirsiniz. Eliniz telleri kıvırmaya alışana kadar da tekrarlayabilirsiniz. Bu sayede en iyi sonucu alana kadar kendi kendinizi denemiş olacaksınız. Eğer sizler de hazırsanız bu yılbaşına özel, sevgilinize özel hediyemizin yapımına başlayalım mı?

Ampul Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

Bir adet büyük boy ampul
• Kırmızı tel
• Ampul için platform (kendiniz de yapabilirsiniz)
• Raptiye ya da vida (tercih size kalmış)
• Sevgilinize hazırladığınız bir adet not
• Bir adet ince ve kalın uçlu karga burun (takı malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz)

1. Adım: Ampulün İçini Boşaltma

El Yapımı Kalp Ampul
Bu aşamayı yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü ampulünüzün içerisini boşaltırken ampulünüzün alt kısmını parçalamanız ve kırmanız gerekiyor. Üst kısmına herhangi bir zarar gelmeden ya da ampulü kırmadan bu işlemi tamamlamalısınız. Bunun için kalın uçlu karga burun aletinden yararlanabilirsiniz. Elinizin kesilmesini önlemek adına elinize kalın bir deri eldiven geçirebilirsiniz. Herhangi bir kırılma anında elinizi cam kesiklerinden koruyacaktır. Ampulünüzün fotoğrafta da gördüğünüz gibi alt kısmını bu şekilde parçalamanız gerekiyor. Ardından ampulünüzün içerisinde yer alan parçaları bir bir çıkartın. Eğer çıkartamıyorsanız bir cımbızdan yardım alabilirsiniz. Cımbız yardımıyla ampul içerisinde yer alan telleri ve parçaları çıkartabilirsiniz. Tamamen içerisi boşaltılmış hale getirdiğimiz ampulümüz artık diğer aşamalara hazır demektir. 

2. Adım: Kalp Şeklinde Teller

El Yapımı Kalp Ampul
Bu aşamada da ince uçlu karga burun kullanacağınız. El yapımı yılbaşı hediyesi olarak yapacağınız bu hediye fikirleri uygularken el becerinizin çok iyi olmasına gerek yok. Aletleri iyi kullanmanız yeterli olacaktır. Kırmızı renkli telleri bükmek için karga burnunu kullanın ve tellere kalp şeklini verin. Çok kalın bir tel tercih etmeyin. Kalın ve sert tellere şekil vermekte zorlanabilirsiniz. Bükülmesi kolay, elinizle bile şekil vereceğiniz kalınlıkta bir tel kullanmanız yeterli olacaktır.  Resimde de gördüğünüz gibi iki adet kırmızı teli kalp şekline getirmeniz gerekiyor. Kullanacağınız tellerin boyutunu, içerisini boşaltmış olduğunuz ampulün büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz. 

3. Adım: Platform Hazırlama

El Yapımı Kalp Ampul
Bu aşama tamamen isteğe bağlı bir aşama olduğu için dilerseniz bu aşamayı yapmayabilir ve hazır bir platform kullanabilirsiniz. Eğer tüm hediyeyi el emeğinizle oluşturmak istiyorsanız bu aşamayı uygulayabilirsiniz. 

Bu aşamada ihtiyacınız olan malzemeler bir adet istediğiniz renkte yer alacak karton, yapıştırıcı, makas, kurşun kalem ve cetvel olacaktır. Platformunuz ne kadar büyük olsun istiyorsanız o derece cetvel ve kurşun kalem yardımıyla kartonun üzerine küp açılımını çizin. Ardından çizdiğiniz küp şeklini makas yardımı ile kesin. Yapıştırıcı kullanarak küpü birleştirin. İşte platformunuz hazır!

4. Adım: Ampulü Platforma Yerleştirme

yaşayan kolyeler
fiyat
Satın aldığınız, evde bulduğunuz ya da kendinizin hazırladığı platforma, kırmızı telleri sabitleyin. Sabitledikten sonra uhunuzu (ya da kullandığınız herhangi bir yapıştırıcıyı) ampulün alt kısmına sürün ve tellere değmeden ampulünüzü platformun üzerine yapıştırın. Yapıştırma işlemini silikon yardımıyla yaparsanız hediyeniz daha sağlam bir şekilde yapışacaktır. Ve böylelikle uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilme özelliğine sahip olacaktır. Eğer silikon bulamazsanız, Japon yapıştırıcısı tercih edebilirsiniz. Bu sayede ampulünüz platforma iyice sabitlenecektir.

5. Adım: Süsleme

El Yapımı Kalp Ampul
Küçük bir kağıda yazacağınız notla platformunuzun üzerini süsleyebilirsiniz. Yılbaşı için sevgilinize ya da sevdiklerinize özel olarak tasarlayabileceğiniz bu el yapımı hediye ile onları şımartabilirsiniz. Raptiye kullanmanız daha iyi olacaktır. İki adet raptiye yardımıyla platformunuzun üzerine notunuzu sabitleyin. İşte hediyeniz hazır!

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski