Melek Kar Küresi Yapımı

kar küresi nasıl yapılır
Yılbaşı denilince akla ilk olarak kar yağışı gelir. Soğuk günlerde pencereden usulca yağan kar yağışının izlenmesi en zevkli aktivitelerden birisidir. Eğer kar yağışına denk gelmediğiniz bir yerlerde yaşıyorsanız kara duyduğunuz hasreti kar küreleri ile giderebilirsiniz.

Çocukluğunuz internet ya da cep telefonu oyunları ile geçmediyse, doya doya bir çocukluk yaşadıysanız muhtemelen kar ile oynamanın ne zevkli bir aktivite olduğunu hatırlarsınız. Ki çoğu kişinin de hafızalarında kar ile oynadığı zamanlar yer almaktadır. 

Eğer sizler de çocukluğuna geri döndürmek istediğiniz birine özel bir yılbaşı hediyesi vermek istiyorsanız el yapımı kar küresi hediyesini tercih edebilirsin. En güzel eğlence araçlarından biri olan kar küreleri yılbaşı akşamlarında izlemesi aşırı keyifli ürünlerden birisidir. Dışarıda satılan kar kürelerini bir kenara bırakın ve kendi kar kürenizi kendiniz hazırlayın. İsterseniz kendi kar kürenizi oldukça zevkli bir şekilde ve kolayca tasarlayabilirsiniz.
kar küresi nasıl yapılır
Hayran hayran içerisinde yağan kara ve simlere bakarak hayaller kurulan kar kürelerini evinizdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Oldukça nostaljik bir ürün olan kar küresinin içerisine kardan adam, yılbaşı temalı olması sebebiyle ufak bir çam ağacı, çeşitli küçük, minyatür biblolar da koyabilirsiniz. İsterseniz hemen hediyemizin yapımına geçelim.

Gerekli Malzemeler: 

• Boş bir turşu, konserve ya da reçel kavanozu (herhangi bir cam kavanoz da tercih edebilirsiniz)
• Su
• Gliserin
• Sim
• Melek figüründe biblo
• Dilerseniz çam ağacı şeklinde süs eşyaları

1. Adım: Figürleri Hazırlama

kar küresi nasıl yapılır
Hediyelerinizi satın almak yerine kendiniz hazırlamaya başladıysanız, bu işin ne kadar zevkli olduğunu da fark etmişsiniz demektir. El yapımı hediyeler dışarıdan satın alacağınız hediyelere nazaran hem yaratıcılığınızı geliştirmenizi sağlayacak hem de sevdiklerinize eşi benzeri olmayan hediye hazırlamanızı sağlayacaktır. 

El yapımı kar küresi hediyemizin yapımına kullanacağınız kavanozu temizleyerek başlamamız gerekiyor. Bulaşık makinesinde ya da elde yıkabilirsiniz. Eğer turşu kavanozu gibi bir kavanoz kullanacaksanız mutlaka bulaşık makinesinde bir kez yıkamanızı öneriyoruz. Herhangi bir koku kalmaması için bunu yapabilirsiniz. Ardından figürlerinizi de çok sıcak olmamak kaydı ile ve deterjan kullanmadan yıkamanızı tavsiye ederiz. Sıcak su ve deterjan figürlerin üretiminde kullanılan boyalara zarar verebilir ve çirkin bir görüntüye sebep olabilirsiniz. Kavanozunuz ve figürleriniz kuruduktan sonra, kavanoz kapağına süs eşyalarınızı yapıştırmaya başlayarak devam edebilirsiniz. 
kar küresi nasıl yapılır
Kavanozun kapağını alın ve ters çevirin. Şeffaf silikon yardımıyla figürlerinizi kavanozunuzun kapağına yapıştırabilirsiniz. Kar efekti vermek adına köpükler kullanabilirsiniz. Köpüklerin bir kısmını da şeffaf silikon yardımıyla kavanoz kapağınıza yapıştırabilirsiniz. Tüm figürlerinizi yapıştırdıktan sonra kuruması için bir müddet beklemelisiniz. 

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken tüm yapıştıracağınız figürlerin kavanoz kapağının tam merkezine gelecek şekilde yapıştırmanızdır. Bir tek çam ağacı gibi figürleri kavanoz kapağınızın kenarlarına doğru yapıştırabilirsiniz.

Kavanozunuzun içerisinde hangi süsleri görmek istiyorsanız o figürleri yapıştırabilirsiniz. Sevgiliniz için bir kar küresi yapıyorsanız kalp şeklinde figürler kullanabilirsiniz. İster çam ağaçları etrafında kalpler, isterseniz de melek figürünün etrafında yer alacak diğer minyatür biblolar ile süsleme yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçimize ve zevkinize bağlıdır. Fotoğraflarda gördüğünüz tamamen örnek bir çalışmadır.

2. Adım: Suyu Hazırlama

kar küresi nasıl yapılır
Kavanozunuzun içerisinde simlerin rahat rahat hareket edebilmesi ve adeta bir kar şeklinde yağması için suyunuzu hazırlamanız gerekiyor. El yapımı yılbaşı hediyesi olarak hazırlayacağınız bu hediyede dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da bu adım olacaktır. Kavanozun içerisine dökeceğiniz su miktarı yaklaşık olarak kavanozunuzun dörtte üçünü kaplayacak şekilde olmalıdır. Bir miktar boşluk bırakmanızda yarar olacaktır. Dolduracağınız su miktarını gözünüzle de ayarlayabilirsiniz. 

Suyunuzu ekledikten sonra sıra suyun içerisine gliserin eklemeye geldi. Kavanozun içerisine dikkatli bir şekilde gliserini yavaş yavaş boşaltmalısınız. Kıvamının nasıl olacağına kendiniz karar verebilirsiniz. Yaklaşık olarak bir paket gliserin bir adet büyük boy kavanoz için yeterli olmaktadır. 
kar küresi nasıl yapılır
Su ve gliserinden sonra sıra sim eklemeye geldi. Su ve gliserinli suyun içerisine dilediğiniz renklerde yer alacak simleri dökün. Ardından biraz daha suni kar eklemesi yapabilirsiniz. Bu tamamen isteğe bağlıdır. Dilerseniz suni kar eklemek zorunda değilsiniz. Bir kaşık yardımıyla suyunuzu karıştırmayı unutmayın. 

3. Adım: Su Sızdırmasını Önleme

kar küresi nasıl yapılır
Kavanozunuzun su sızdırmasını önlemek için kavanoz kapağınızın etrafına silikon geçebilirsiniz ya da kavanozunuzun ağız kısmına silikon geçerek kavanoz kapağınızı kapatabilirsiniz. Bu sayede daha sağlam bir kar küresi elde edebilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra dilerseniz çeşitli marker kalemler yardımıyla kavanozunuzun etrafına yazılar yazabilirsiniz. Kar küresi nasıl yapılır sorusunun cevabını bulacağınız bu yazımızda tüm adımları tamamladıktan sonra kar kürenizi salladıkça simlerin dağılışını sevdikleriniz ile birlikte izleyebilirsiniz. 

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski