Plastik Şişeden Saksı Yapımı

Plastik Şişeden Saksı Yapımı

Plastik şişelerden saksı yapmak kişilerin kendi imkanlarıyla yaptığı tasarımlar arasında en yaygın görülenidir. Artık kullanılmayan pet şişeler içerisinde yer alan sıvılar tüketildikten sonra onları saksı olarak kullanmak mümkün olacaktır. Basit adımlarla gerçekleştirebileceğiniz bu işlem sonrasında kendinize dekoratif saksılar meydana getirebilirsiniz. Bu sayede hem başka saksılar almak için para ödememiş olursunuz hem de yeni saksılara sahip olmuş sayılırsınız. Böylece hem bütçe dostu hem de kullanım açısından fayda sağlayan bir uygulamayla karşı karşıya kalırsınız. Aynı zamanda pet şişelerin kullanılarak onlardan dekoratif saksılar meydana getirildiğine şahit olduktan sonra artık malzemeleri daha idareli kullanacaksınız. Yani önemsiz ya da artık kullanılmayacağını düşündüğünüz basit eşyaların aslında büyük dekorasyonlara imza atabileceğini öğrenmiş olacaksınız. 

Plastik Şişeden Saksı Yapımı

Saksılar çiçeklerin yetişmesi açısından oldukça önemli olduğu için bitki yetiştirilen evlerde birçok saksı bulunmaktadır. Bu saksıların dekoratif açıdan farklı tarzda olanları ve göze hitap edilenleri bulunduğu gibi sade olanları da mevcuttur. Bu anlamda bakıldığında saksılar konusunda birçok çeşitlilik bulunmakta ve bu çeşitlilik saksıların boyutları açısından da farklılık göstermektedir. İşte bu yüzden eğer küçük bir saksı isterseniz bunun için şişe boyutlarında da farklılıklar denemeniz daha doğru olacaktır. Süt ve yoğurt kutuları, deterjan kutuları, kola şişeleri, plastik su şişeleri gibi pek çok unsur aslında oldukça kullanışlıdır. Tek başlarına olmasa da başla bir eşya üretimi açısından en sık tercih edilen malzemeler arasında yer almaktadır. Bu yüzden evlerinizde bu ürünleri artık olarak değerlendirmek ve onları çöpe atmaktan vazgeçin. Araştırma yaptıktan sonra onların ne kadar işe yaradığına şahit olacak ve şaşıracaksınız.  

Plastik Şişeden Saksı Yapımı

Dekoratif bir saksı meydana getirmek hem çiçekleriniz için çok önemlidir hem de geri dönüşüm konusunda şişeleri atmayarak onları değerlendirmek açısından önemlidir. Bu yüzden şişeleri atmamak ve onları tekrar kullanıma açık hale getirmek çevreye de yararlıdır. Zaten yapılan tasarımları inceledikten sonra artık şişelerini çöpe atma konusunda eskisi kadar rahat karar veremeyeceksiniz. Çünkü klasik bir saksı gibi görünen bu ürünlerin pet şişelerden yapılması başarılı bir sonuca imza atacaktır. Plastik şişelerden faydalanarak balkonunuz için muhteşem saksılar meydana getirmeniz mümkündür. Aynı şekilde bahçeniz ya da balkonunuz için müstakil bir evde bu tasarımları gerçekleştirmek de mümkündür. Bahçelerde de çok sık kullanılan saksılar plastik şişeler yardımıyla zorlanmadan elde edilebilir. Bu yüzden de pet şişelerini atmayarak kendinize maliyetsiz bir şekilde işe yarar saksılar yapabilirsiniz.

Plastik Şişeden Saksı Yapımı

İnsanlar uzun yıllardır bitki yetiştirme konusunda faaliyet gösterdiği için saksı da bu anlamda önemli olmuştur. Farklı bitkilerin, sebzelerin, çiçeklerin yetişmesi açısından önemli olan saksılar pek çok evde kendisine yer edinmiştir. Farklı renk ve modelleriyle karşımıza çıkan saksılar fiyat açısından da birçok farklı seçeneğe tabi tutulmuştur. Kullanımı ve görüntüsü açısından farklı özellikte bulunan saksılar bu anlamda daha fazla ücrete sahiptir. Ancak sizler pet şişelerinizi kullanarak onları maliyetsiz bir şekilde saksıya dönüştürebilirsiniz.

Pet şişe kullanılarak nasıl saksı yapılır?

Plastik Şişeden Saksı Yapımı

İlk olarak işleme plastik şişenizi ortadan ikiye keserek başlayın ancak bunu yaparken parçaların orantılı olmasına özen gösterin. 

Aksi halde biçimsiz ve yamuk kesilmiş parçalar sizin saksı meydana getirirken zorlanmanıza sebep olacaktır. Daha sonra dilediğiniz gibi şişelerin dış kısmını boyayabilir ya da dilerseniz onları aynı rengiyle kullanabilirsiniz. 

Su bazlı boyayı astar boyanın üzerine uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin. Parlatma ve koruma işlemini de vernik kullanarak yapın. Bunları tamamladıktan sonra artık saksılarınız hazır hale geleceği için onların içerisinde toprakları yerleştirebilirsiniz.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski