Konserve Kutusundan Mumluk Yapımı

Konserve Kutusundan Mumluk Yapımı
Teneke konserve kutularınızı bu hediye fikrinden sonra bir daha atmak istemeyeceksiniz! Bu yazımızda sizlere hoş kokan mumları nasıl yapacağınızı ve görünümüyle dekoratif bir şekilde evinizi kaplayacak olan mumlukları nasıl oluşturacağınızı anlatacağız.

El yapımı mum hediye fikrini sevdiklerinize özel olarak tasarlayabilirsiniz. İster özel günler için isterseniz de normal bir günde sevdiğiniz kişiye sürpriz yapmak için bu hediyeyi yapabilirsiniz. Yapımı oldukça basit olan bu hediye fikirleri malzemelerini kırtasiye ya da zanaat ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Yaklaşık olarak 45 dakikalık bir işlemle hazırlanacak olan bu hediyeyi tasarlarken hayal gücünüzü serbest bırakın. Tüm işlemleri bitirdikten sonra konservenizi süslemek adına süsleme eşyaları kullanabilirsiniz ya da bizler gibi bir ip ve kağıt yardımıyla özel mesajlarınızı mumunuzun etrafına bağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizlerin tercihine kalmıştır. Bu nedenle hediyemizin yapım aşamasında süsleme kısmını size bırakıyoruz. Mumunuzun simli olmasını istiyorsanız mum yapımında içerisine sim de koyabilirsiniz. Tüm bunlar yaratıcılığınıza bağlı olacaktır. 

Mum Yapmak için Gerekli Malzemeler


• Stearin (Sabun ya da mum yapımında kullanılan ve yanabilme özelliği bulunan asitik bir maddedir)
• Parafin (Katı ve beyaz, alevle yanıcı hale gelen maddedir)
• Renklendirici (mum boyası ya da pastel boya)
• Pamuk ip ya da mum fitili
• Koku esansı ya da esans yağı 
• Eldiven
• Sprey boya
• Eski bir metal kap
• Eski bir metal kaşık

1. Adım: Mum Yapımı


Öncelikle erimiş halde olan mumlardan istediğiniz şekli elde edebileceğinizi sizlere belirtmek istiyoruz. Bu nedenle dilerseniz kendi hayal gücünüzle mumlar yaratabilirsiniz. El yapımı hediye fikirleri içerisinde yer alan mum yapımlarıyla evinizin her köşesi için dekoratif mumlar tasarlayabilirsiniz. 
Mum yapımına başlarken kullanacağınız tüm malzemeleri yanınızda bulundurun. İlk olarak eldiveninizi giyin. Kullanacağınız maddelerin derinizle temas etmemesine özen gösterin. Parafin katı bir madde olduğu için öncelikle metal kap içerisine parafini koyun ve kısık ateşte kabın içerisinde erimesini sağlayın. Ardından içerisine stearin ekleyin. Eski bir metal çubuk ya da kaşık yardımıyla karıştırmaya başlayın. Mumunuzun renk alması için içerisine mum boyası ya da istediğiniz renkteki pastel boyayı atın ve eritin. Tüm bu işlemlerden sonra esans yağınızdan 2-3 damla kadar kabın içerisine damlatın. Mis kokulu bir mum elde etmiş olacaksınız.

2. Adım: Konserve Kabını Hazırlama

Mumunuzu hazırlamadan önce konserve kabınızı hazırlamayı sizlere öneriyoruz. Bu nedenle hediyenizin yapımına ikinci adımdan başlamalısınız. Konserve kabınızı mısır konservelerinden tercih etmelisiniz. Bu sayede daha dekoratif bir görüntü elde edeceksiniz. Sprey boya yardımıyla konservenizi boyayın. Boyadığınız konserve kabının kurumasını bekleyin. Ardından içerisine hazırlamış olduğunuz mumu dökebilirsiniz. Mumu döktükten hemen sonra fitili içerisine koymayı unutmayın. Fitilin ucuna kürdan bağlarsanız fitiliniz daha dik bir şekilde duracaktır. Makas yardımıyla artan fitili kesebilirsiniz. Mumun kuruması için 20 dakika kadar oda sıcaklığında bekletin. Konserve kabı hafif ılık bir hale gelince buzdolabına koyabilirsiniz.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski