Kar Küresi Nasıl Yapılır

kar küresi yapmak
Evde kar küresi Nasıl Yapılır? Çocuklar kar küreleri gibi ilginç nesnelere bayılırlar. Sadece çocuklar mı? Hemen hepimiz elimize aldığımız kar küresini uzun uzadıya incelemeden duramayız. O küçücük küreye bakıp farklı düşüncelere dalıp gideriz. Cam küre içinde tasvir edilen nesne her ne ise; sanki bu dünyadan soyutlanmış ve sadece kendilerine özel bir dünyaları varmış gibi öylece dururlar. Örneğin; sevgililerin tasvir edildiği bir kar küresi düşünün. O’ küre içinde zaman sanki durmuş ve sanki sonsuza kadar sevgililer hep birlikte kalacaklarmış duygusu yaşatır bizlere. Evet, yine duygusal bir giriş yaptık yazımıza ve hemen sadede gelelim dilerseniz. Kim bu gün el yapımı kar küresi Yapmak ister? Bu soruya eminiz ki en çok çocukları olan aileler ve çocuklar “Evet” diyeceklerdir. Özellikle böylesine tehlikesi olmayan güzel bir projeyi hazırlarken mutlaka çocuklar ile birlikte hazırlamanızı tavsiye ederiz. Zira çocuklar kendi ürettikleri her şeyi daha fazla sahiplenir ve kıymet verirler. Günümüzde en çok şikâyet edilen konulardan biridir. “Şimdiki çocuklar hiç bir şeyden memnun olmuyorlar, kıymet bilmiyorlar” çocuklar ile ilgili en sık duyduğumuz şikâyet cümleleri arasında ilk sıralarda yer alır. İşte bu durumun sebebi “Sahip olduklarına zahmet etmeden sahip olmaları “diye kısaca özetleyebiliriz. İşte karşınızda size ve çocuklarınıza güzel bir fırsat! Birazdan anlatacağımız talimatları uygulayarak sizde resimde gördüğünüz harika kutup ayı tasarımlı kar küresi yapabileceksiniz. Acaba hazırladıkları kar küresine çocuklar ne kadar süre değer verecekler? Bunun sonucunu bize mutlaka yazmayı ihmal etmeyin. Şimdi her zamanki gibi bu proje için gereken malzemleri sıralayalım.

Bu proje için gereken malzemler:


• Polimer kil
• Boş temiz bir kavanoz
• Kavanoz içine 
• İsteğe bağlı minik oyuncak
• Veya resimdeki gibi sevimli ayıcığı kendiniz yapın
• Mikro dalga fırın
• Işıkta parlayan minik fosforlu tanecikler

kar küresi yapmak için gereken malzemeler
Bu malzemeler arasında bulmakta zorlanacağınız bir ürün yok. Neden yok diyoruz, Çünkü artık, internet çağında yaşıyoruz. İstediğiniz her şeyi internet üzerinden satın alabileceğinize göre, yukarıda saydığımız malzemeler arasında bir tek “polimer kil” belki bulmakta zorlanabileceğiniz bir malzeme olabilir. Ancak korkmaya gereke yok! İnternet arama motoruna “polimer kil” diye arattırırsanız, bu ürünü satan birçok internet sitesi karşınıza çıkacaktır. Bunlar içinde sizin için en uygun olan bir tanesinden sipariş verin ayağınıza gelsin.
kolay kar küresi yapımı
Bu projede beyaz bir kutup ayısı kullanıldı. Bunun sebebi de kullanılan malzeme geceleri parlama etkisi olan fosforlu bir malzemeden olduğu için, beyaz renk ile gece karanlıkta kendi ışığı ile mükemmel bir görüntü oluşturacaktır. Yani kutup ayısının üzerinde durduğu malzemede beyaz renkte olduğu için iyi bir uyum oluşturacaklardır. Ama siz isterseniz daha farklı bir nesne ile de kar kürenizi oluşturabilirisiniz. Yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüz ile sınırlı.

Öncelikle işe polimer kil dediğimiz malzemeye şekil vermekle başlayalım. Zaten Bu malzeme yoğrulabilir bir kıvamda olduğu için hemen hamurunuza şekil vermekle başlayabilirisiniz. El beceriniz iyi ise, gördüğünüz kutup ayısını polimer kilden kendiniz de yapabilir, böylelikle sadece ayıcığın oturtulduğu zemin değil ayıcıkta fosforlu malzemeden oluşacağı için ekstra bir parlaklığa sahip olursunuz. Ama yok hem sabırsız hem de el beceriniz fazla iyi değilse şu minik plastik olmayana oyuncaklarda içinizi görecektir.
kar küresi yapımı
Polimer kil malzemesini kavanozun kapağını oturtun. Burada dikkate etmeniz gereken bir nokta var. Kavanoz kapağını kapatmaya engel oluşturmayacak şekilde kil malzemesini kapak üzerine oturtun. Böylelikle kavanoz kapağınız sıkıştırırken zorluk çıkarmaz. Şimdi ki aşamamız ise sevimli ayıcığı kil malzemesinin üzerine oturtmaya geldi. Ayak kısımlarından hafifçe bastırın ki polimer kil hamurunun içine iyice otursun. Bu işlemi de hallettikten sonra sıra bu malzemeleri fırına yerleştirmeye geldi. Fırının sıcaklık derecesi en fazla santigrat derecede olmalıdır. Ayrıca PVC malzemeden oluşan oyuncaklar mikro dalga içinde erimezler. Bu sebeple rahatlıkla polimer kili ve üzerinde PVC malzemesinden yapılmış oyuncağı fırına verebilirsiniz. Fırından çıktıktan sonra kil sertleşecek ve üzerinde yer alan oyuncağı tutmuş olacaktır.
adım adım kar küresi yapımı
Fırından çıkardıktan sonra sıra bu ürünü kavanoz içine yerleştirmeye geldi. Kavanoz içine yeterli miktarda su ile doldurun ve içine fofsfor etkili yıldız taneleri veya dilerseniz sadece parlak simlerden dökmeniz yeterli. Bu tercih tamamen size kalmış durumda. Kavanozun içine kutup ayıcığınız yerleştirdikten sonra işte ….
el yapımı hediyeler
Veee işte final… Karanlık bir ortamda kendi ışığını üreten ve adeta kutuplardaki “Kuzey ışıkları” etkisi yaratan harika bir görüntü karşınızda duruyor. Gündüz ayrı bir güzel, gece ise ayrı bir güzellikte muhteşem bir kar küresi yapmış oldunuz. Hadi tadını çıkarın. Bütün gece bu kar küresi izlenebilir. Kutup ayısının gece karanlığında oluşan görüntüsü oldukça ihtişamlı duruyor. Bu arada kutup ayıları demişken; Maalesef kutup ayılarının nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya. Umarız biz insanlar artık dünyaya artık zarar vermeyi bırakır ve kutup ayıları gibi canlılara nesillerini devam ettirmeleri için bir şans vermiş oluruz.

Evet, sevgili ziyaretçilerimiz, “El yapımı ürünler” yazımızın sonuna geldik. Hazırladığınız bu ürünleri sevdiklerinize hediye ederek veya sürpriz yaparak onları mutlu edebilirisiniz. Tekrar görüşmek dileğiyle hoşçakalın. 

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski