Patlayan Kutu Nasıl Yapılır

explosion box nasıl yapılır
Bu aralar çok popüler olan ve birçok insanın özel günlerinde sevdiğine hediye ettiği çok güzel bir hediyenin, basit ve hızlı bir şekilde nasıl yapıldığını anlatacağız. Bu hediyenin ne olduğunu merak ettiyseniz hemen yazalım bu yazımızda sevgilinize Sürpriz “Patlayan Aşk Kutusu” nu nasıl yapabileceğinizi bol resimler eşliğinde ve adım adım anlatmaya çalışacağız. Birçok insan sevgilisine özel günlerinde nasıl bir sürpriz yapacağını bilemez ve bu konuda bir hayli telaşlanır. Bu telaşın sebeplerinden biri de Sevgiliye onu ne kadar çok önemsediğini gösteren bir hediye seçilecek olmasıdır. Tabi hediye seçimi konusunda verilecek karara çok zor olmakla beraber en az Hediye kadar dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise hediyenin içine konduğu hediye kutusudur. Harika bir görünüme sahip bir hediye kutusu ile sıradan bir hediye kutu arasındaki fark sevgilinin kutuyu görür görmez yüzünde oluşacak ifadede den kolaylıkla ölçülebilir. Harika bire hediyeyi zayi etmenin en kolay yolu sıradan bir hediye paketi ile sunum yapılması olur. Kısacası en az seçtiğiniz hediye kadar bu hediyeyi içerisine koyacağınız hediye kutusu da oldukça önemlidir. Belki bu yazımızın konusu değil ancak günlerce bin bir zahmetle düşünüp aldığınız o kıymetli hediyenizin değerini basit bir hediye paketi ile sakın mahf etmeye kalkmayın. Bu kısa hatırlatmamızdan sonra tekrar yazımızın konusuna dönecek olursak; etkileyici bir sevgiliye sürpriz hediye fikri arayanlar için işte harika bir fırsat! Sevgiliye özel “Patlayan Aşk kutusu” en güzel sürprizlerden biri olabilir. İngilizce ismi ile explosion box denilen bu kutunun kısaca tarihçesine bakacak olursak;
explosion box nasıl yapılır
İlk olarak Avrupa’da 2014 yıllarında ortaya çıkan ve ilerleyen yıllarda tam da ismine yakışır biçimde adeta patlama yapan bu sürpriz kutusu şimdiye kadar sayısız sevgililerin birbirine hediye ettiği adeta sürpriz âleminde bir fenomene dönüşmüştür. O kadar ki dünyanın her yerinde sevgililerin ellerinde sayısız renkte ve desende tasarımı yapılmıştır dersek abartmış olmayız. İnanmayan internette patlayan kutu yazsın ve görsün. Neyse işte o tarihlerde başlayan bu akım ülkemizde de çeşitli isimler ile anılmaktadır. En çok Patlayan kutu denilen bu sürpriz kutusuna patlayan aşk kutusu, sürpriz kutu, resimli kutu veya sevgiliye sürpriz kutu olarak ta halk arasında bilinmektedir. Bu kutuya neden patlayan kutu denildiğine de kısaca değinecek olursak;
explosion box nasıl yapılır
Hediyesini alan sevgili tarafından kutunun kapağı açıldığında bir anda, pat diye hazırlanmış fotoğraflar veya romantik sözler bir anda gözler önüne seriliyor. Tabi bu durumu yaşayan sevgilinin gösterdiği ilk tepki hafif korku ile karışık karşı şaşkınlık olsa da sonrasında bu romantik sürpriz karşısında duygular adeta şelale oluyor. Bu harika gösteriyi hazırlayan sevgiliye bu zahmet ve emeklerinden dolayı teşekkürlere ve muhtemelen öpücüklere boğması da ihtimal dâhilindedir. İşte kutuya Patlayan kutu denmesinin sebebi budur. Bazı arkadaşlar kutunun içinde bombamı var diye soruyorlar, hayır bomba yok arkadaşlar. Dediğimiz gibi sevgiliye özel hazırlanmış en özel en güzel fotoğraflardan oluşturulmuş ya da en özel ve en romantik sözlerden müteşekkil olan sürpriz kutumuz birden pat diye ortalığa saçılınca bu sebeple patlayan kutu denilmiştir. 
explosion box nasıl yapılır
Bu harika ve özel kutuyu erkeklerden ziyade bayanların daha çok rağbet göstereceklerini düşünüyoruz. Bayanlar özellikle daha ince düşünceli ve detaycı olduklarından böyle emek isteyen bir projede daha gönüllü olacaklarıdır. Gerçekten de erkek okuyucularımız alınmasın ama el emeği gerektirecek sürprizleri hazırlamak konusunda çoğu zaman yetersiz ve gönülsüz davranırlar. İstisnalar kaideyi bozmamakla beraber durum bundan ibaret. Öyle alınmaca gücenmece de olmasın lütfen. Neyse Özelikle erkek sevgiliye hediye edilebilecek harika bir sürpriz önerisi olarak görebilirisiniz. 
explosion box nasıl yapılır
Bu arada Patlayan kutu en çok sevgililerin birbirleri için hazırladıkları sürpriz bir kutu olmakla beraber son zamanlarda birçok insanın sevdikleri için özel olarak hazırladığı sürprizler arasında yer almaktadır. Özel, anlamlı ve şaşırtıcı bir kutu olduğu için anneye, babaya, arkadaşa, kardeşe ve belki de en çokta çocuklar için özel olarak patlayan kutu hazırlayarak gönül rahatlığı ile hediye edebilirsiniz.
explosion box nasıl yapılır
Hediyeleşmek yeryüzündeki en güzel, en anlamlı davranışlarından biridir. Karşımızdaki insana hislerimizi en güzel anlatma yollarından biridir hediye. Birde hediyeyi vereceğimiz kişi sevgili ise... O’na dünyaları vermek isteriz. Ancak dünyaları veremeyeceğimize göre ne kadar anlamlı ne kadar özel, hislerimize tercüman olacak ne kadar şey varsa tabiri caizse sevgilinin önüne dökmek isteriz. İşte patlayan aşk kutusu tamda bu işe yarayacak bir sürpriz kutusu olmayı vaat ediyor. 
explosion box nasıl yapılır
Birlikte çektirdiğiniz en güzel fotoğraflar ve en romantik sözler eşliğinde sunabileceğiniz patlayan aşk kutusundan daha güzel bir hediye olabilir mi? Bunun yanında bu sürpriz kutusu ile daha birçok şey yapabilirsiniz. Örnek mi? Patlayan aşk kutusunu içine konulmuş tek taş bir yüzük ile evlilik teklifi yapmak sizce de harika bir fikir değil mi? Evlilik teklifi kulağa hoş geliyor… Ayrıca evli çiftlerin o en güzel anlarından biri olan bebek haberi vermek içinde yine harika bir fikir gibi duruyor. Veya uzun süren birlikteliğinizin anısına yıl dönümü kutlamalarınızda harika bir sürpriz olabilir. Ya da Küs olan sevgililer içinde özür dilemek adına eski günlerden oluşan fotoğraflardan hazırlanan bir sürpriz kutusu olabilir. Umarız Patlayan aşk kutusu belki barışma vesilesi de olabilir kim bilir? Sevdiğiniz bir kişiye aşk kutusu hediye etmek için bir bahaneye gerek yok adı üstünde aşk kutusu sevdiğiniz her kişiye sebepsizce verile bilir. Tabi hep sevgili odaklı düşünmeyelim. Örneğin sevdiğiniz herhangi birinin doğum gününde aldığınız hediyenizi ona özel hazırladığınız fotoğraflar ve notlarla süslediğiniz Patlayan kutu içinde verebilirsiniz. Ya da eğer arada küslük varsa özür hediyesi olacakta hazırlaya bilirsiniz. 
explosion box nasıl yapılır
Lafı çok fazla uzattığımızın ve konuya bir türlü giremediğimizin farkındayız. Ama o kadar güzel bir proje ki projenin içeriğinden tutunda kullanım alanlarına kadar sizlerle paylaşmak istedik. Ne bilelim örneğin sevgilisine özür dilemek için ne yapacağını bilemeyen ve bu konuda kendini heder eden bir sevgiliye bu proje orijinal bir fikir vermiş olabilir. Belki bu yazımız sayesinde birbirine dargın sevgilileri veya arkadaşları barıştırmış olamaz mıyız? Neyse siz kızmadan biz iyisi mi bu proje için gereken malzemeleri sizler için sıralayalım

Patlayan Kutu Yapımı için gereken malzemeler

 • 45 X 45 cm ölçülerinde Karton (Dilediğiniz renkte olabilir.)
 • 15 X 15cm boyutlarına sahip olan renkli kâğıtlar, 
 • 15 X 15 cm boyutunda bir kâğıda çizilen kalp kalıbı, 
 • 45 X 45 cm Beyaz karton,
 • 42 X 42 cm Boyutlarında istediğiniz renkte bir karton,
 • 15 X 15 cm boyutlarında Kapak yapmak için kullanacağınız karton, 
 • Çizimde kullanacağınız cetvel, 
 • Kesmek için makas, 
 • Yapıştırmak için yapıştırıcı, 
 • Kutuyu bağlamak için kurdele, 
 • Süslemede kullanacağınız dilediğiniz malzemeler.

Yukarıda sırladığımız malzemelerin hemen hepsini bir kırtasiyeden çok kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Kullanacağınız malzemelerin renklerine ve boyutunu keyfinize göre siz karar verebilirsiniz. Ama biz Fikir vermek açısından şunları yazabiliriz. Örneğin bu sürpriz kutuyu siz Sevgililer günü için hazırlayacaksanız kırmızı siyah renkleri tercih edebilir, yılbaşı kutlaması için kırmızı ve yeşil tonları, kız arkadaşınızın doğum günü için hazırlayacaksanız ise pembe beyaz gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Yine kutunun süslemesinde kullanacağınız malzemeler bütünüyle sizin kendi zevkinize kaldığı için bir sınırlamada bulunulmamaktadır. Bu noktada sadece şöyle bir uyarı yapabilir. Kutunun kendisini ve kapağını hazırlarken örneğin kapağın kutunun üzerine rahat, zorlanmadan kapanabilmesi için burada size verilen ölçülerle ilk çalışmanızı yapmanızı öneririz. Zaten bir kere başladınız mı hızınızı alamayıp tüm sevdikleriniz için patlayan kutu yapmaya çalışacaksınız. İlk hediye kutunuzu yaptıktan sonra el yatkınlığınız artacak, son derece hoş bir hobi edindiğinizi fark ederek bundan sonra tüm hediyelerinizi kendi el emeğinizle hazırladığınız bu hoş kutularla vermek isteyeceksiniz. 

1 Adım:

explosion box nasıl yapılır
İlk olarak kartonu 15 X 15 ölçülerinde cetvel yardımı ile 9 eşit paraya bölerek çizin. Çizimi yapmadan önce Cetvelinizle önce ölçümlerinizi yapın. Ölçüm yaptığınız noktalara kurşun kalem yardımı ile noktalar koyun. Sonra bu noktalar üzerinden cetvelle çiziminizi yapın 

2 Adım 

explosion box nasıl yapılır
Bu kartonun üzerine yapıştıracağınız 15 X 15 cm boyutlarında dilediğiniz renklere sahip olan bir kâğıt seçin. Bu kâğıdın üzerine kalıp olarak kullanacağınız bir kalp figürü seçin ancak bunu yaparken kâğıdı kartonun üzerine oturtun ve kalbin alt köşesi tam çizdiğiniz kare köşesine oturacak şekilde çizim yapın.

3 Adım 


Ardından oluşturduğunuz bu kalıbı köşelerde yer alan 4 adet karenin üzerine koyarak kalpleri çizin ve düzgün bir şekilde kesin. Kalpler arasında yer alan çizgileri cetvelden de yardım alarak katlayın. 

Bu çizgileri belirledikten sonra kalplerin ortalarından geçecek çizgiyi yine cetvel yardımı kullanarak katlayın. Ancak bu işlemi tam kalbin sonuna olacak şekilde yapın. 

4 Adım


45 X 45 cm boyutlarındaki beyaz kartonu kullanarak yine aynı şekilde 15 X 15 cm boyutlarında 9 kare oluşturacak şekilde kesin. Bu kartonu yapacağınız hediye kutusunun içerisini beyaz renkli olması amacı ile kullanacaksınız. 3 adet köşeyi tamamen keserek çıkarın ve kalan bir köşeyi de diğerinin üzerine kapak olacak şekilde kesmeden bırakın. Bu kapaklı bölüme sevgiliye sürpriz yapmak için resim albümü olarak kullanabilir, içerisine farklı süsler koyarak kendinize ait bir tasarım oluşturabilirsiniz. 

5 Adım 


42X42 cm boyutlarındaki kartonu 14X14 cm boyutlarında çizerek kesin. Kartonun sadece resim albümü olarak kullanacağınız yerde kalan kısmını kesin ve bunu da beyaz kartonun üzerine yapıştırın. 

Bundan sonra kutunuzu hazırlarken kullanacağınız tüm süslemeler tamamen sizin zevkinize ve hayal gücünüze kalmış durumda. Tüm süslemeleri bitirdikten sonra kutunun kapağını yapmaya başlayın. 

6 Adım 


Kutu kapağını yapmak için 15X15 cm boyutlarında bir karton kullanın ve kartonun kenarın yaklaşık 1,5 cm boşluklar oluşturacak şekilde çizgiler çizin. Çizgilerin birleşme yerlerinde oluşan küçük karelerin solda kalan kısımlarını keserek katlayın. Ardından bu yerleri kutu kapağı olacak şekilde katlayın. Üzerini istediğiniz malzemeler ile süsleyin ve yapmış olduğunuz hediye kutunuzu tamamlayın. 
explosion box nasıl yapılır
Aslında anlatıma bakıldığında yapması oldukça zor görünse de biraz zaman ayırarak bu özel kutuyu hazırlayabilirsiniz. Kutunun tamamen sizin el emeğiniz olması sevdiğiniz kişi için içerisine koyduğunuz hediyenin de çok daha özel olmasını sağlayarak başka bir anlam kazanmasını sağlayacaktır. Patlayan kutu sürpriz hazırlamak için işe kolay olan kutuları hazırlamakla başlayabilir, el yeteneğiniz arttıkça işin içerisine origami detayları da ekleyerek ortaya çok daha etkileyici bir görüntünün çıkmasını sağlayabilirsiniz. Fotoğraflar insanların değerli anılarını kaydeder. Cep telefonlarının Dijital birer fotoğraf makinelerine dönüştüğü bu günlerde, birçok kişinin şahsi bilgisayarlarında, cep telefonlarında veya taşınabilir hard disklerinde depoladıkları binlerce fotoğrafları var. Bu özel fotoğraflardan sevgiliye hediye harika bir sürpriz oluşturmak heyecan verici bir fikir. Bu sevimli kutu için en sevdiğiniz fotoğrafları seçin Patlayan aşk kutusunu mutlaka deneyin. Sevgilinizin patlayan aşk kutusunu açarken yüzünde oluşacak hafif panikle karışık, şaşkın ifadeyi izleyin ve bu anın tadını mutlaka çıkarın. Hatta bu anında mümkünse fotoğrafını çlekin ve bir sonraki patlayan aşk kutusunun içine dâhil edin. Çok mu abarttık ne…

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski