Bez Çanta Nasıl Yapılır

el yapımı kumaş bayan çantası
Harika bir DIY projesi ile karşınızdayız! İki tonlu toparlayıcı çanta herkesin sahip olmak isteyeceği türden bir ürün! İster kitap ister makyaj malzemeleri isterseniz de dikiş malzemelerini koyun! Her türlü ıvır zıvırı toparlayabilen bu mükemmel çanta sizin ellerinizden çıkacak! Bir tane ile yetinmeyip, tüm sevdiklerinize bu çantadan yapabilirsiniz! Özellikle de annenize! Annelerin bu çantayı en iyi şekilde değerlendireceğinize eminiz! Peki, iki tonlu toparlayıcı çanta nasıl yapılır? Cevabı oldukça basit! Bu el yapımı hediye projesini en pratik şekilde yapabilmeniz için sizlere resimli ve ayrıntılı bir şekilde anlatacağız! Evde kalan fazlalık kumaşlarınızı değerlendirmenin tam zamanı! İki tonlu toparlayıcı çanta harika bir geri dönüşüm projesi! Boş zamanlarınızı değerlendirecek güzel bir aktivite arıyorsanız bu DIY projesini mutlaka denemelisiniz! E o halde iki tonlu toparlayıcı çanta yapılış aşamalarına bir an önce geçelim!


El YAPIMI KUMAŞ ÇANTA İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER

• 1 metre ana kumaş
• 1 metre koordinat kumaş
• 1/2 metre ara yüz
• 4 adet halka

İKİ TONLU TOPARLAYICI ÇANTA İÇİN KUMAŞ KESİMLERİ

Ana kumaş:
35x33 cm olan 2 parça
35x10 cm olan 2 parça
15x60 cm olan 1 parça
8x6 cm olan 4 parça 
Arabirim:

35x33 cm olan 2 parça
35x10 cm olan 2 parça

Koordine eden kumaş:
35x42 cm olan 2 parça
30x60 cm olan 1 parça

Çantanızın kayışlarının ne kadar uzun olursa olsun 12 cm olan 2 parça

EL İŞİ OMUZ ÇANTA YAPILIŞI

1. Adım: Her iki 35x10 cm’lik ana kumaş parçalarını ve kaynaştırıcı arabirim parçalarını alın ve ara yüzeyi kumaşa ütüleyin. Sonra bu parçayı bir kenara koyun, daha sonra kullanacağız!

2. Adım: 30x60 cm koordinat kumaşınızı alın ve yarımşar şekilde sağ tarafa doğru katlayın ve bir tüp oluşturmak için uzun kenar boyunca dikin. Aynı şeyi 15x30 cm’lik parça için yapın ve her iki işlem bitince kumaşın düz tarafını çevirin!

3. Adım: Her iki parçayı sağ taraftan dışarıya döndürdükten sonra ütü pozisyonuna getirin! Fakat dikiş yerini arka arkaya ortaladığınızdan emin olun, böylece fırfırınızı oluşturduktan sonra bu dikişler görünmeyecektir!
el yapımı kumaş bayan çantası
4. Adım: Dikiş uzunluğunu dikiş makinenizin en geniş uzunluğuna getirin ve 30x60 cm’lik tüpünüzü alın ve tüpün ortasına dikin! Ama sakın başlangıçta veya bitişte dikiş atmayın! Ardından alttaki ipliği çekin ve fırfır modelinizi yaratın. Yaptığınız fırfır 34 cm uzunluğunda olmalı! Ana kumaşın 35x33 cm’lik parçasının orta üst kısmına fırfır yerleştirin ve yerine dikin Zımbayı torbaya dikmeden önce dikiş uzunluğunu normale döndüğünden emin olun!
el yapımı kumaş bayan çantası
5. Adım: Bu adımda sizlere iki farklı yol sunacağız! İlk olarak adım 4'deki gibi küçük tüp ile bir fırfır oluşturabilir ve ilk fırfırın üzerine dikebilirsiniz! Bu yol daha önceden yaptığınız için sizlere daha kolay gelecektir! Bir diğer yol ise, fırfırların düzgün bir şekilde durması için bir iplik ile üst üste dikebilirsiniz! İlk fırfırın üzerine yaklaşık olarak 20 iğne takarak yerine oturtmak için kullanabilirsiniz! Sonra kumaşı yerinde dikerek üstüne bastırın! Bu teknik olarak mükemmel bir yol değil fakat diğer yönteme göre daha kolay ve daha temiz!
el yapımı kumaş bayan çantası
Dikkat edin, her iki parçayı da torbaya dikmelisiniz! Bütün bu işlemler bittiğinde toparlayıcı çantanız aşağıdaki resim gibi görünmelidir! Eğer öyle değilse hiç panik yapmayın! Diğer adımlarda telafisini yapabilirsiniz!
el yapımı kumaş bayan çantası
6. Adım: Ana kumaşın 35x10 cm’lik parçalarından birini alın ve torbanın ön parçasıyla birlikte yerleştirin sonra torbanın tepesine hizalayın! Yerine iyice oturduğundan emin olun! Aynı işlem 35x10 ve 35x33 cm’lik parçalar için de yapın. İşiniz bittiğinde dikişleri açın ve ütüyle bastırın.
el yapımı kumaş bayan çantası
7. Adım: Torbanın iki parçasını birbirine doğru yaklaştırın. Bu işlemi yaparken, kenarların eşleştiğinden emin olun. Birlikte diktiğiniz parçayı, her tarafı eşleştirerek, çantadan ayrılmadığını kontrol edin! Üst kenarı kusursuz bırakarak torbanın kenarlarını ve tabanını sıkın ve dikin!

35x42 cm’lik parçalarından her ikisini de alın ve dış taraflarını bir arada tutun! Daha sonra yanları ve altını da dikin!
el yapımı kumaş bayan çantası
8. Adım: Çantanızın hem dış hem de iç astarının alt köşelerinde torba şekli olacak şekilde birleştirin!
el yapımı bayan aksesuar çantası yapımı
Çantanın dışındaki köşelerinden çantayı dışına çevirin. Astar bölümünü içeride bırakabilirsiniz çünkü çanta aşağıdaki şekilde görünecektir. Bu iki parçayı bir kenara koyun ve bir sonraki adıma geçin!
el yapımı kumaş çanta
9. Adım: Çantayı bitirdikten sonra 9. Adıma geçebilirsiniz! Etiketin kenarına kadar her yolu dikin. Ardından, zikzak ile etiketin etrafından dolaşıp dış kenarlarının çözülmesini önlemek için etiketin kenarından hafifçe gerin!

İpucu: Etiketi dilediğiniz zaman çıkarabilmeniz için güvenlik pimli bir düzenek oluşturabilirsiniz! Bu yüzden torba bittikten sonra halkalarından birine tutturmak bir güvenlik pimi kullanın! Sonra şeritinizi döndürdüğünüzde, halkalarından birinin içinden geçirin ve etikete dikin.
el yapımı kumaş çanta
Hepsi bittiğinde aşağıdaki şekilde görünmelidir!
evde bez çanta yapılışı
10. Adım: 10 x 7 cm parçalardan 4'ünü alın ve her ikisini de yarıya katlayın ve bastırın! Ardından kenarları merkezin içine katlayın ve tekrar bastırın! Şimdi tüm dış kenarlar dışarıda kalacak şekilde geri katlayın ve bastırın!
evde bez çanta yapılışı
11. Adım: Her bir parçanın her iki yanında da dikin. Aşağıdaki resimden faydalanabilirsiniz!
evde bez çanta yapılışı
12. Adım: Astar torbasını ana torbaya yerleştirin ve sıkıştırın ve her bir kumaşın ham kenarlarını torbanın içine yerleştirin. Daha güzel bir görünüm için ütü ile bastırabilirsiniz!
evde bez çanta yapılışı
13. Adım: 4 adet halkanın her birini alın ve katlanmış kayışlardan birini her birinin üzerine geçirin! Torbanın katmanları arasına sıkıştırarak muhafaza edebilirsiniz. Her bir halkanın ölçülüp yerleştirdiğinden emin olun ve eşit yerleştirin! Dikişler için 10cm’lik pay bırakabilirsiniz!
evde bez çanta yapılışı
14. Adım: Torbanın üst kenarı boyunca dikkatle dikin!

15. Adım: Omuz kayışlarınız için her iki kumaş parçasını da alın! Çanta için ideal olan uzunluk 13 cm’dir! Daha önceki adımlarda yaptığınız gibi halkalar için küçük kayışlar ilave edin ve kayışların her iki kenarına da dikin!

16. Adım: Sıra geldi son adıma! Kayışlarınızı halkalarına takın ve dikin!
el işi çanta yapımı
İşte bu kadar! İki tonlu toparlayıcı çantanız kullanıma hazır! Artık kolunuza toparlayıcı çantanızı takıp içini dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz! Keyfini çıkarın! İyi günlerde kullanın!

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski